Lektorat z języka angielskiego stanowi przedmiot obowiązkowy i obejmuje uczestnictwo w zajęciach oraz samodzielną pracę studenta. Każdy semestr lektoratu kończy się zaliczeniem na ocenę. W miarę zainteresowania studentów, możliwości, potrzeb i wymogów programowych prowadzona jest także nauka innych języków obcych, tj. języka niemieckiego, francuskiego, włoskiego oraz hiszpańskiego.

1. Podział na grupy zaawansowania z języka angielskiego odbywa się w trakcie naboru na podstawie wyniku językowego egzaminu maturalnego. Student może wykonać przed rozpoczęciem zajęć test poziomujący (dostępny na stronie SJO lub dostarczony przez lektora prowadzącego). Test poziomujący student może wykonać także w trakcie semestru, aby za zgodą lektora / lektorów uzyskać przeniesienie do grupy lepiej dostosowanej do jego poziomu znajomości języka.

2. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa i może podlegać ocenie.

• W przypadku nieobecności studenta na zajęciach ma on obowiązek przedłożyć zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność prowadzącemu zajęcia w terminie do 2 tygodni po ustaniu jej przyczyny. Zaświadczenia przedstawione po tym terminie nie będą honorowane.
  • Nieobecność na danych zajęciach może zostać odpracowana na zajęciach innej grupy tego samego prowadzącego, jeśli to możliwe i wyłącznie po uzgodnieniu z lektorem.
  • Jeśli suma nieobecności (usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych) przekracza 50% godzin zajęć przewidzianych w danym semestrze, student kierowany jest na powtarzanie semestru.
  • Student może złożyć wniosek do Dyrektora SJO o wyrażenie zgody na odpracowanie zajęć w innej grupie i/lub innym terminie i zaliczenie semestru mimo przekroczonego limitu nieobecności.
  • Za zgodą Dyrektora SJO student może również przystąpić do egzaminu komisyjnego mającego na celu potwierdzenie, że materiał objęty lektoratem opanował w stopniu wystarczającym drogą pracy własnej.

3. Zasady uzyskiwania zaliczenia

Na początku cyklu zajęć lektor informuje studentów o zakresie materiału, zasadach zaliczania przedmiotu i warunkach uzyskania zaliczenia.

Na semestralną ocenę końcową składają się następujące elementy:

• oceny z minimum 2 testów śródsemestralnych,
  • ocena z wypowiedzi ustnych,
  • frekwencja (patrz pkt. 2),
  • aktywne uczestnictwo w zajęciach,
  • praca własna studenta, zwłaszcza realizacja kursu e-learningowego (jeśli dotyczy).

Próg zaliczeniowy testów wynosi 51%.

4. Kursy online

• W przypadku kierunków, dla których SJO opracowały kursy języka zawodowego online zajęcia lektoratu odbywają się metodą „odwróconej klasy” (flipped classroom).
  • Właściwe wykonanie zadań przez studenta jest weryfikowane przez lektora podczas każdorazowych zajęć „twarzą w twarz” oraz na podstawie obserwacji działań i wyników testów na platformie e-learningowej.

5. Bezpłatne kursy języków obcych

• Chętni studenci ANS mogą uczestniczyć w międzywydziałowym, bezpłatnym kursie języka angielskiego. Warunkiem jest zebranie grupy liczącej nie mniej niż 15 osób.
  • Dla studentów, którzy nie uczyli się dotychczas języka angielskiego organizowany jest bezpłatny kurs tego języka na poziomie mającym na celu umożliwienie in kontynuowania nauki na lektoracie na poziomie B1 – B2.

6. Zaliczenie lektoratu na podstawie dotychczasowych osiągnięć

Zaliczenie lektoratu języka obcego z oceną bardzo dobrą otrzymują studenci, którzy odbędą wszystkie zajęcia z zakresu zawodowego języka obcego, prowadzone w systemie „blended learning”, oraz przedstawią jeden z następujących certyfikatów zewnętrznych instytucji certyfikujących:

ANGIELSKI

First Certificate, Certificate in Advanced English, Certificate of Proficiency in English

Oxford International Business English Certificate

Pitman Examinations Institute Level 1 lub wyższy

Computer-based TOEFL 173+

Paper-based TOEFL 500+

Test of English for International Communication (TOEIC) 600+

LCCI Second Level

ICC English for Business Purposes

Pitman Examinations Institute Level 1-3

Oxford International Business English Certificate

NIEMIECKI

Prüfung Wirtschaftsdeutsch International (PWD)

ÖSD

Kleines Deutsches Sprachdiplom

Großes Deutsches Sprachdiplom

Goethe-Zertifikat: Oberstufe, Mittelstufe, ZDF

Kleines Deutsches Sprachdiplom

Zertifikat Deutsch für den Beruf (ZDfB)

FRANCUSKI

Diplôme Elémentaire de la Langue Française

Diplôme d’Études en Langue Française DELF

Diplôme Approfondi de Langue Française DALF

HlSZPAŃSKI

Diploma Superior de Español como Lengua Extranjera

El Diploma de Español (Nivel intermedio)

El Diploma de Español (Nivel superior)

WŁOSKI

Certificazione di Italiano come Lingua Straniera

Certificcto di Conoscenza Della Lingua Italiana

Studenci zwolnieni z lektoratu z zaliczeniem zachowują pełne prawo do uczestnictwa w bezpłatnych kursach języka angielskiego. Jest to zalecane posiadaczom innych niż angielski certyfikatów językowych.

7. Zasady funkcjonowania Studium Języków Obcych ustala Regulamin SJO.

8. We wszystkich sprawach związanych z nauką języków obcych można zwracać się do Dyrektora lub Metodyka Studium Języków Obcych pisemnie lub osobiście w godzinach ich dyżurów. Bieżące informacje na ten temat znajdują się na stronach Studium: sjo.lipinski.edu.pl.