Pielęgniarstwo

Zachęcamy do korzystania z kursów online do nauki własnej lub do wspomagania nauki na lektoracie. Wszystkie kursy powstałe w ramach projektów międzynarodowych są dostępne w kilku wersjach językowych, w tym angielskiej.

Angielski pierwszego kontaktu z pacjentem

Nasz specjalistyczny kurs języka angielskiego przeznaczony dla przyszłych i obecnych pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza pielęgniarek i ratowników medycznych. Powstał w efekcie konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, znajduje się na e-learningowej platformie polskiego szkolnictwa wyższego “Navoica”, prowadzonej przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Kurs jest otwarty dla wszystkich i bezpłatny. Obecnie w kursie uczestniczą ponad trzy tysiące osób, w tym ok. sześciuset studentów Akademii Lipińskiego, dla których OPI – PIB utworzył specjalne klony kursu zarządzane przez naszych lektorów.

Absolwenci kursu otrzymują dyplomy z logo Akademii Lipińskiego i podpisem dyrektora SJO lub, w przypadku uczelnianych klonów kursu, z podpisem lektora.

Safemedic

Międzynarodowa Organizacja Pracy sklasyfikowała zawody medyczne jako drugie najbardziej narażone na przemoc w miejscu pracy. Taki pogląd popierają badania przedprojektowe konsorcjum, w ramach których wśród kluczowych interesariuszy została rozpowszechniona ankieta na którą otrzymaliśmy ponad 1000 odpowiedzi. Wyniki pokazały, że tylko 5,9% respondentów, którzy wcześniej kontaktowali się z pacjentami, stwierdziło, że nigdy nie byli atakowani słownie przez pacjentów, a 62,5% było ofiarami napaści fizycznych przez pacjentów przynajmniej raz.

Głównym celem projektu „SAFEMEDIC” jest poprawa bezpieczeństwa pracowników służby zdrowia w miejscu pracy poprzez zwiększenie ich umiejętności i kompetencji w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Aby to osiągnąć, konsorcjum projektu opracowało kompleksowy, interdyscyplinarny kurs dla studentów z sektora opieki zdrowotnej, skierowany głównie do ratowników medycznych i pielęgniarek. Materiały dydaktyczne projektu są również dostępne dla reszty pracowników służby zdrowia, takich jak lekarze i fizjoterapeuci.

Autorem i koordynatorem projektu była Akademia Lipińskiego. Współpracowali z nami partnerzy: International Network for Health Workforce Education (Cypr), Institute of Technology Tralee (Irlandia), Vysoka Skola Zdravotnicka (Czechy), Alma Mater Europaea-Evropski Center (Słowenia), Kauno Kolegija/ University of Applied Sciences (Litwa).

Powyższy film przygotowali dla nas polscy ratownicy medyczni.

Poniżej dwa z wielu filmów instruktażowych (wszystkie firmy dostępne są w wersjach: polskiej, angielskiej, czeskiej, litewskiej, słoweńskiej i włoskiej).

Kurs online zainstalowany na serwerze naszej uczelni jest dostępny w językach: polskim, angielskim, czeskim, litewskim, słoweńskim i włoskim. Obejmuje wykłady, ćwiczenia, testy i podręcznik.

StoryAid EU

Powyższa playlista (kliknij ikonę w prawym górnym rogu) obejmuje 12 filmów przygotowanych na potrzeby projektu “StoryAid EU”

Obecny program szkolenia w zakresie opieki zdrowotnej opiera się na kompleksowym zrozumieniu biomedycznego modelu medycyny. Jednak uznano, że program nauczania obejmujący bardziej pełny model ma kluczowe znaczenie. Aby odkryć nowy model szkolenia w zakresie opieki zdrowotnej, opowiadanie historii może stać się kluczowym narzędziem dla edukatorów do pokazywania ukrytych i cichych historii zarówno pacjentów, bliskich, jak i osób wymagających opieki.

Opowiadanie najlepiej jest stosować w interdyscyplinarnym środowisku, które ten projekt będzie wspierał, tworząc innowacyjne wieloprofesjonalne podejście między zainteresowanymi stronami w celu wypełnienia luki między obecnymi modelami edukacyjnymi a bardziej pełnym model przyszłości.

Systemy opieki zdrowotnej w całej Europie doświadczają rosnącej liczby pracowników służby zdrowia, tj. pielęgniarek, lekarzy, personelu pomocniczego, dotkniętych wypaleniem, nadużywaniem substancji czynnych i zwiększoną podatnością na choroby psychiczne. Długoterminowe szkody psychiczne i fizyczne powodują obecnie odejścia pracowników służby zdrowia z zawodu. Europa musi uznać, że konieczny jest program nauczania obejmujący bardziej rozbudowany model, który obejmuje: promowanie samodzielności i równowagi życiowej jednostki, uznanie dziedzictwa i kultury danej osoby oraz zapewnienie, że całościowa opieka nad studentem / profesjonalistą ma kluczowe znaczenie .

Opowiadanie jest w stanie tłumaczyć i udostępniać w delikatny i odpowiedni sposób ukryte i ciche historie zarówno pacjentów, pracowników służby zdrowia, jak i bliskich. Ma również na celu dostosowanie grupy i jednostki do różnych środowisk społecznych i kulturowych. Uosabia myśli, wiedzę i dziedzictwo oraz ujawnia język świata i społeczności, w której żyjemy.

Liderem projektu była International Network for Health Workforce Education z siedzibą na Cyprze. Oprócz Akademii Lipińskiego projekt realizowali: Agenfor Italia, Institute of Technology Tralee (Irlandia), Robert Gordon University (Wielka Brytania), StoryAid UK (Wielka Brytania), Vysoká škola zdravotnická (Czechy).

Kurs ogólnego języka angielskiego

Kurs ogólnego języka angielskiego na poziomie B2, przygotowany przez SJO. Zachęcamy do zapoznania się z nim wszystkich, którzy pragną rozwinąć swoje umiejętności językowe.

Kurs zawiera dużo materiałów kształcących rozumienie ze słuchu, znajomość gramatyki i słownictwa. Każdy z 15 modułów kursu zawiera także testy umożliwiające sprawdzenie nabytych umiejętności.

Kurs może być realizowany jako element blended learning, tj. z udziałem lektora, ale w pełni nadaje się także do pracy własnej.

Poniżej wideo wykorzystane w module “The Novel”:

Zapobieganie cyberatakom kojarzy się wielu z koniecznością posiadania wiedzy informatycznej. Tymczasem w ogromnej większości przypadków skuteczny cyberatak zaczyna się od banalnych zaniedbań: kliknięcia w niewłaściwy link, naiwnego podania swoich danych autorowi oszukańczego maila, otwarcia zainfekowanego załącznika.

Nasz kurs nie wymaga znajomości tajników informatyki, a zawarte w nim informacje mogą się przydać każdemu, kto w swej pracy lub prywatnie korzysta z komputera (a więc prawie wszystkim).

Szczególnie przyda się pracownikom placówek ochrony zdrowia. Niestety, cyberterroryści ich nie oszczędzają. Niejeden szpital w USA zapłacił gigantyczny okup bandytom, którzy zablokowali dostęp do danych – w szpitalu może to być kwestia życia lub śmierci.

Szerokim echem odbiła się w Polsce wiadomość o ataku grupy hakerów RA World na firmę ALAB – ogólnopolską sieć laboratoriów diagnostycznych. W listopadzie 2023 r. hakerzy udostępnili część wykradzionych danych osobowych oraz wyniki badań ponad 50 tys. Polaków, którzy korzystali z usług ALABu. Gdy firma nie spełniła ich żądania przekazania ogromnego okupu, cyberprzestępcy opublikowali informacje dotyczące pracowników i współpracowników firmy.

Lista upublicznionych numerów PESEL w rządowym serwisie bezpiecznedane.gov.pl powiększyła się w 2023 roku o 220 tysięcy nowych pozycji. 

“Podstawy cyberbezpieczeństwa” to kurs, który powinien odbyć każdy pracownik placówki ochrony zdrowia, gdzie zniszczenie lub zablokowanie danych może mieć niezwykle groźne konsekwencje.

Wykład prof. Rui Silvy, eksperta Prokuratorii Generalnej Portugalii ds. cyberprzestępczości dla studentów Akademii Lipińskiego

Głównym celem projektu “Podstawy cyberbezpieczeństwa” było stworzenie innowacyjnego, atrakcyjnego i efektywnego kursu e-learningowego, który nauczy podstawowych umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zdobyta wiedza i umiejętności pomogą absolwentom w życiu zawodowym i codziennym oraz znacznie zwiększą ich szanse na zatrudnienie. Wymiernym rezultatem projektu jest otwarty kurs online składający się z 6 modułów zawierających interaktywne filmy, interaktywne “Lekcje”, gry edukacyjne oraz quizy stworzone przy użyciu najnowocześniejszego oprogramowania e-learningowego.

Autorem i koordynatorem projektu była Akademia Lipińskiego. Przy realizacji projektu współpracowały z nami: Instituto Politécnico de Beja (Portugalia), AMBIS vysoká škola w Pradze (Czechy), Institute of Technology Tralee (Irlandia). Główną grupą docelową są studenci tych właśnie uczelni. Pozostałymi beneficjentami będą wszystkie zainteresowane uczelnie, a także firmy i instytucje, które dzięki otwartemu charakterowi kursu online i jego przeznaczeniu jako kursu samodzielnego będą mogły go wykorzystać do szkolenia swoich pracowników. Kurs jest tak skonstruowany, że może być wykorzystywany zarówno w kształceniu blended learning, jak i w kształceniu samodzielnym (np. “Lekcje” mogą być wykorzystywane zarówno jako interaktywny materiał do samodzielnego uczenia się, jak i jako prezentacja towarzysząca kursowi prowadzonemu przez instruktora). Materiały kursu mogą być wykorzystywane sekwencyjnie lub selektywnie, w zależności od potrzeb użytkownika. 

Kurs jest dostępny w językach: polskim, angielskim, czeskim i portugalskim. Zachęcamy do studiowania kursu w języku angielskim – podstawowym języku cyberprzestrzeni.

Europejskie Portfolio Językowe online pozwala na samoocenę umiejętności językowych. Jest efektem projektu koordynowanego przez irlandzki Dublin City University. Efekt końcowy – portfolio online – jest dziełem informatyków Akademii Lipińskiego (wówczas: WSEiP).

Języki Portfolio: polski, angielski, czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki i norweski.

Scroll to Top
Skip to content