mgr Mariusz Trojanowski

Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach na kierunku Filologia Angielska w zakresie nauczania języka angielskiego oraz Studiów Amerykanistycznych na kierunku Kulturoznawstwo w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego – specjalność polityka amerykańska. Ponadto ukończyłem studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą. W latach 1995-2022 prowadziłem wraz z małżonką prywatne szkoły średnie w Powszechnym Ruchu Oświatowym PRO-FIL.

W latach 2005-2009 na Akademii Świętokrzyskiej oraz UJK miałem zajęcia z przedmiotów: Wiedza o krajach anglosaskich, Kształcenie sprawności językowych, Gramatyka praktyczna i opisowa języka angielskiego.

Od roku 2002 do chwili obecnej jestem zatrudniony jako lektor języka angielskiego na Akademii Nauk Stosowanych im. Profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Od semestru zimowego 2021 mam zajęcia zdalne na pielęgniarstwie, na których prowadzę między innymi kurs dla pracowników ochrony zdrowia. Cieszy się on dużym zainteresowaniem ze strony studentów i mogę się pochwalić, że blisko 100% z nich ukończyło kurs i otrzymało certyfikat.

Przez kilka lat robiłem tłumaczenia głównie z dziedziny radiologii naczyniowej dla znajomego profesora Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, co pozwoliło mi na dogłębne zapoznanie się ze słownictwem medycznym.

Moim hobby już od 40 lat jest muzyka klasyczna. Przez 9 lat pisałem recenzje z koncertów i spektakli operowych dla miesięcznika Muzyka21. Miałem przyjemność opisywać wydarzenia muzyczne w Wiedniu, Londynie, Paryżu, Mediolanie, Pradze i wielu innych miejscach w Europie i w Polsce.